Sadnja lukovica šafrana u sklopu projekta “Crocus” 12.11.2020.

Kao i prošlih godina( od 2010.) i ove smo jeseni očekivali lukovice šafrana koje su stigle početkom 11. mjeseca iz Javne ustanove spomen područje Jasenovac . Ta je ustanova koordinator projekta u Hrvatskoj, a glavni je organizator u Irskoj organizacija HETI.(Holocaust Education Trust Ireland ).

Crocus Project je irska inicijativa kojom HETI osigurava lukovice žutih šafrana za mlade i školarce starije od 11 godina kako bi ih posadili u spomen na 1,5 milijuna židovske djece koja su stradala u Holokaustu i tisuće druge djece koja su bila žrtve nacističkih zločina . Žuto cvijeće podsjeća na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran (Crocus) cvjeta krajem siječnja, otprilike u vrijeme međunarodnog Dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Sudjelovanje u projektu Crocus opipljiv je način upoznavanja mladih s temom Holokausta i podizanja svijesti o opasnostima rasizma i diskriminacijete  kojim se potiče učenje o toleranciji i poštovanju. Svake se godine projektu priključuje sve više škola iz cijele Europe pa tako i naša sudjeluje već desetu godinu.

Lukovice šafrana posadili su učenici 3.c razreda u kombinaciji sa maćuhicama na školskom dvorištu.

objavio: Dragan Brkić   datum: 16. 11. 2020.