Mladi Europe se ujedinjuju

Srednja škola "ARBORETUM OPEKA"  Marčan,  sudjelovala  je na šestom  europskom  natjecanju mladih vrtlarica i vrtlara  od  03.-08.09.2012., koje se odvija svake druge godine u drugoj zemlji. Ovo se odvijalo u  idiličnom gradiću Ettelbrucku, na sjeveru Luxemburga.

Hrvatski tim su predstavljali maturanti Katarina Busija, Tomislav Jovan i Josip Popović, uz mentorstvo prof. Barbare Kocijan. Maturanti su mjerili svoja stručna i opća  znanja te praktične vještine, među 72 mladih  iz 17 zemalja  EU. Bez  ispitnih trema,  pritisaka  ili  stresa, mladi su  u partnerskoj i prijateljskoj atmosferi prezentirali svoje znanje, kreativnost i sposobnost sporazumijevanja  u  opsežnom   programu preko niza različitih zadataka, kroz tri dana. Organizator natjecanja, bila je Poljoprivredna škola iz Ettelbrucka, pod pokroviteljstvom Udruge EU vrtlara sa sjedištem u Njemačkoj.

Prvog dana 03.09.2012., nacionalni timovi su pri međusobnom upoznavanju predstavili svoju zemlju i svoje nacionalne specijalitete na zajedničkoj večeri.

U utorak 04.09. 2012., svi sudionici su  raspoređeni u internacionalne - "europske timove" od po tri člana, u kojima je, uz upoznavanje, trebalo pokazati stručno znanje, spretnost te sposobnost  za kreativnu suradnju, kroz teoretske i praktične zadatke.

U srijedu 05.09.2012. natjecanje se nastavilo u nacionalnim timovima kroz 9 radionica.

Posljednjeg dana natjecanja, 06.09., bio je samo jedan zadatak, vrlo praktičan, ali sa izuzetno snažnom porukom. Nakon duže jutarnje šetnje uz livade i kravice na paši, doveli su nas do bistrog potoka Wark, podijelili učenike opet u internacionalne timove sa po 9 članova.

Svaki tim je trebao izgraditi most preko navedenog potoka, cca 10 m dužine i širine 1,30 m, sa rukohvatom. Izvršenje zadatka je bilo ograničeno na  2 sata. Od  materijala,  timovima je dano na raspolaganje, svakom po jedna hrpa trupaca, ručne pile i tanka užad u klupkama. Servis od dva drvosječa s motornim pilama je mogao iskoristiti svaki tim za zahtijevnije piljenje. Skica ili projekt mosta, koju je tim sam morao izraditi, stabilnost mosta i dizajn, bili su  bodovani od žirija, kao i kreativnost, kooperativnost i atmosfera zajedničkog stvaranja vrijednosti.

Rezultat je bio zapanjujući. Nakon 2 sata mjerenja, projektiranja, piljenja, kombiniranja, preračunavanja i užurbanog dogovaranja, bilo je izgrađeno 8 stabilnih mostova preko kojih smo svi prolazili i jasno, ponosno pozirali, svaki sa svojim timom, pred kamerama i fotoaparatima.

Bilo je to simbolično građenje  prijateljstva i  mostova razumijevanja među narodima Europe, prije svega među mladima, unatoč  malim jezičnim preprekama.

Luxemburška nacionalna TV je pratila čitav tijek natjecanja, a zadnjeg dana, uz mostove, su napravili intervju sa hrvatskim timom.

Petak 07.09.2012., organizatori su nas odveli u razgledavanje glavnog grada Luxembourga te njegovih  povijesnih i kulturnih vrijednosti. Zanimljivo je da su povijest i problemi tog malog naroda,  mogli smo čuti od vodiča,  slični povijesti hrvatskog naroda. Otimanja i ugrožavanja  od većih susjednih naroda, protežu se kroz povijest sve do prije oko 180 godina, kada su rekli da žele biti sami, svoji  na svome, što je i zapisano na zidu jedne povijesne građevine u Luxemburgu. Također, istaknuo je vodič, narod Luxemburga je preko 90 % katolički i njeguje veliku pobožnost prema BD Mariji.

Završna svečanost održana je navečer istog dana u  dvorani Poljoprivredne škole  u Ettelbruck-u. Osnivatelj susreta mladih vrtlara Europe,  gospodin Johannes Peperhove  s oduševljenjem je pozdravio novu ekipu RH na šestom natjecanju, zahvalio ravnateljici  Srednje škole "Arboretum Opeka" Marčan, prof. mr. R. Tršinski na  konstruktivnoj suradnji, u nadi da  ćemo se jedne od narednih godina vidjeti u Hrvatskoj. Svi smo pobjednici i dobitnici  na ovom natjecanju, uskliknuo je gosp. Peperhove. Obogatili smo se novim iskustvima  i znanjem iz naše vrlo opsežne i svestrane struke.

Svim sudionicima natjecanja  svečano su  podijeljene spomenice i  medalje šestog natjecanja mladih vrtlarica i vrtlara 2012 u Luxemburgu.  Hrvatski tim je zadovoljan svojim plasmanom, obzirom da su iza sebe ostavili iskusnije natjecatelje, posebno ističu šveđane i  francuze. Najbolji su bili timovi iz Italije, zatim Njemačke i Švicarske.

Nakon toga je Švicarska predstavila svoj program natjecanja koje će se održati u Švicarskoj 2014. g. i podijelila svim zemljama sudionicama simbolične poklone kao pozivnice za dolazak na slijedeće natjecanje.

Domjenak i druženje mladih trajalo je do kasno u noć, a drugi dan, rano u jutro,  krenuli smo put Hrvatske, gdje su nas čekale nove školske obaveze.

objavio: Dragan Brkić   datum: 10. 10. 2012.