Proslavili 50 godina mature

Vrtlarska škola u Vinici osnovana je  1958. godine. U njoj je tada  bilo upisano  40 polaznika, i to 16 djevojaka i 24 mladića, a  1961. njih 39  uspješno je maturiralo. U spomen na 50. obljetnicu mature odlučili su se okupiti u školi, što nije bilo jednostavno jer se nalaze  po cijelom svijetu, a njih jednaestero više nije među živima.  Ipak devetoro ih je uspjelo doputovati i evocirati uspomene iz doba kada su zajedno učili i uljepšavali vizure prostora u kojem su živjeli. Sastali su se ove subote, 08. listopada, s nostalgijom se prisjetivši davnih vremena.

U školi ih je dočekala sadašnja ravnateljica Rajka Tršinski, zaželjevši im dobrodošlicu i ukratko ih upoznavši s razvojem škole. Prvi maturanti su bili oduševljeni sadašnjim izgledom škole i s ponosom su ispričali da su  temelje škole kopali upravo oni, te da su uspjeli samo jedan mjesec boraviti u toj zgradi. Od bivših nastavnika, koliko znaju, samo je jedna profesorica živa, Marija Toplak Vinceljak.

Ravnateljica Rajka Tršinski je svakom poklonila  „pušlek“ koji su izradili sadašnji učenici koji se školuju za cvjećara, a lijepi je susret ovjekovječen na brojnim fotografijama. Vidno uzbuđeni i sretni , prvi su se maturanti zahvalili ravnateljici i čestitali joj na lijepo uređenoj školi i europskim uvjetima svih praktikuma, ali su ujedno izrazili žaljenje zbog činjenice da je zanimanje vrtlar danas nezanimljivo mladim naraštajima. Ravnateljica je rekla kako se nada da će već sljedeće školske godine ponovo biti više interesa za to zanimanje.

objavio: Dragan Brkić   datum: 10. 10. 2011.