Obilježen Međunarodni dan žena

U školi smo obilježili 8.mart - Dan žena
Prodajom jaglaca i sukulenata vlastite proizvodnje (prodavali učenici 3.v razreda) te prodajom kolača koje su na poticaj razrednice prof. Vesne Šipek, kod kuće ispekle učenice 3.b, a prodavale  Helena Hrženjak i Anita Rog iz istog razreda.

Uređen je i školski pano s temom o Danu žena.

Također je održano predavanje za učenice trećih i četvrtih razreda o karcinomu dojke.

Predavanje je održala gđa. Marija Hrašćanec predsjednica  varaždinske Udruge žena oboljelih od raka dojke. Gđa. Hrašćanec je uz prezentaciju govorila o sve većoj pojavnosti  bolesti među ženama i to  nažalost sve mlađe životne dobi, o simptomima karcinoma dojke ali i važnosti ranog otkrivanja i preventivnim pregledima i samopregledima koje bi svaka žena osobito mlada  trebala znati. Upoznala je prisutne djevojke o akcijama  koje se poduzimaju s ciljem educiranja, o mogućnostima liječenja, te podijelila edukativne brošure, letke, te edukativnu aplikaciju koja se  može koristiti putem mobilnog telefona, a sadrži upute o samopregledu.

Djevojke su imale prilike vidjeti na modelu golog ženskog torza neke od prvih, ranih simptoma bolesti kao i opipati na umjetnoj dojci izraslinu koja se javlja kod karcinoma dojke. S obzirom na financijske teškoće koje se javljaju u radu udruge koja između ostalog prikuplja i novčana sredstva za kupnju vrlo skupog medicinskog uređaja za intraoperativno zračenje odlučeno je da se sredstva prikupljena prodajom kolača doniraju udruzi za njezine akcije. Slijedeće predavanje gđe. Hrašćanec se planira za učenice prvih i drugih razreda jer kao i kod svih drugih bolesti poznavanje simptoma i pravovremeno reagiranje može spasiti život.

objavio: Dragan Brkić   datum: 8. 3. 2017.