Predstavljanje projekta Stepenica više u poljoprivredi

U petak 22. siječnja 2016. godine u Poljoprivrednoj školi Zagreb predstavljen je  projekt „Stepenica više u poljoprivredi“ odobren u okviru natječaja „Jačanje kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih, faza II“ iz Europskog socijalnog fonda (ESF), Operativni program „Razvoj ljudskih potencijala“ 2007-2013.

Projekt je ukupne vrijednosti 734.998,87 kuna, od čega su 698.248,93 kuna bespovratna sredstva, dok ostatak od pet posto Srednjoj školi sufinancira Varaždinska županija.

Srednja škola „Arboretum Opeka“ nositelj je projekta koji je započeo u prosincu prošle godine i traje 12 mjeseci, dok je partner na projektu Poljoprivredna škola Zagreb. Na samom početku sve nazočne pozdravila je mr.sc. Marica Berik ravnateljica Poljoprivredne škola Zagreb. Izrazila je veliko zadovoljstvo što je Srednja škola „ Arboretum Opeka,, izabrala Poljoprivrednu školu Zagreb za partnera u ovom projektu. Istaknula je kako se na projektu radi o obrazovanju odraslih, te izrazila nadu da će po završetku projekta postojati interes za implementaciju novih smjerova obrazovanja u obadvije škole.

Projekt „Stepenica više u poljoprivredi“ predstavila je voditeljica Marina Šmidlehner dipl.ing.agr. koja je pojasnila ciljeve projekta, a to su razvoj i provedba novih programa obrazovanja odraslih, i to gospodarstvenik/ica u agroturizmu i proizvođač/ica i prerađivač/ica ljekovitog i aromatičnog bilja, temeljena na znanjima, vještinama, ishodima učenja prema EU i HKO standardima i zanimanja, a rezultat je i stvaranje kadrovskih i materijalnih uvjeta za njihovu provedbu. Ciljane skupine su devetero strukovnih nastavnika koji provode obrazovanje odraslih i 40 polaznika programa iz dvije škole (nezaposleni, vlasnici OPG-a i PG-a, budući poljoprivredni proizvođači), za koje je navedeno obrazovanje besplatno.

Predstavljanju projekta prisustovala  je viša stručna savjetnica u Agenciji za  strukovno obrazovanje gospođa Dragica Vrgoč koja je izrazila veliko zadovoljstvo ovim projektom jer će kroz njega 9 strukovnih nastavnika iz poljoprivrednog područja dobiti znanja koje će prenositi drugima kroz svoj radni vijek. Svaki novi obrazovni program, svaki novi polaznik i educirani stručni nastavnik u području poljoprivrede stepenica je više za cijeli sektor Poljoprivrede, prehrane i veterine – zaključila je Dragica Vrgoč dipl.ing.agr.

Također predstavljanju projekta nazočila je i Voditeljica obrazovanja odraslih u Poljoprivrenoj školi Zagreb, Željka Tolić dipl.ing.agr. Ona nam je ukratko predstavila ponudu obrazovnih programa u Poljoprivrednoj školi Zagreb. Naglasila je da  prilikom izrade novih obrazovnih programa u ovom projektu je vrlo bitna suradnja s OPG-ovima registriranim u području agroturizma  i/ili onih koji se bave uzgojem aromatičnog i začinskog bilja. Da postoji veliki interes za uzgojem aromatičnog i začinskog bilja u RH pokazuje i činjenica da je tema ovogodišnjeg školskog i državnog natjecanja u sektoru poljoprivrede, ''Uzgoj aromatičnog i ljekovitog bilja '' - zaključila je Željka Tolić.

Na predstavljanju projekta također su bili i domaći proizvođači aromatičnog i začinskog bilja i iznijeli svoja mišljenja i sugestije. Gospoda Francetić, Zubak i Ferenčić potvrdila su samo važnost ovog projekta kako za njih tako i za sve druge proizvođače aromatičnog i začinskog bilja. Smatraju da će  polaznici  koji će završiti ove programe zasigurno susresti se sa puno manje problema u svojim počecima nego što su se oni kako u tehnologiji uzgoja tako i u preradi bilja. Znanje koje posjeduju je vrijedno ali vrlo rado će ga podijeliti sa nastavnicima i na taj način im olakšati pisanje novih obrazovnih programa – rekao je gospodin Francetić.

objavio: Dragan Brkić   datum: 12. 5. 2016.

Priloženi dokumenti:
Plan nabave.pdf